Talán még soha sem volt annyira bizonytalan és kiszámíthatatlan a gazdasági környezet az Amerikából elindított vámháború (valamint az orosz-ukrán háború végének elmaradása) miatt, mint most, ennek ellenére a kormány egy év szünet után visszatér a korábbi gyakorlatához: nagyon korán elfogadja a jövő évi költségvetést. Pedig már csak az elmúlt néhány hét bebizonyította, a kormánynak rendkívül gyorsan korrigálnia kell saját magát, ezúttal a költségvetési hiánycélok terén. Gyorselemzés a 2026-os költségvetésről, melyben bemutatjuk, hogy több intézkedésével jelentős mozgásteret nyert magának a kormány a jövő évi büdzsében, épp a parlamenti választás évében.
3,6%-kal emelkednek jövő januárban a nyugdíjak, idén novemberben pedig átlagosan 40 ezer forintos nyugdíjkorrekciót kaphatnak a nyugdíjasok – jelentette be Nagy Márton a csütörtöki kormányinfón. A nemzetgazdasági miniszter azt is elmondta, hogy a gyorsuló gazdasági növekedésnek köszönhetően 2026-ban nyugdíjprémium kifizetésére is sor kerülhet.
A kormány elfogadta a 2026-os költségvetés tervezetét, amelyet május elején benyújtanak az Országgyűlésnek. A költségvetés 4,1%-os gazdasági növekedéssel, 3,6%-os inflációval és 3,7%-os hiánnyal számol. A kiadási főösszeg 35 ezer milliárd, a bevételi főösszeg 34 ezer milliárd forint körül alakulhat. A kormány jelentős forrásokat fordít családtámogatásra, nyugdíjakra és védelmi kiadásokra, miközben fenntartja az extraprofitadók egy részét. Bővülnek az adókedvezmények a vállalkozások és a kutatás-fejlesztés támogatására. A kabinet egy védelmi tartalék létrehozásával rugalmasan reagálna az esetleges uniós költségvetési szabályváltozásokra – jelentette be Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a csütörtöki kormányinfón. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter válaszol a további kérdésekre.
A reálbérek 3,5%-os növekedése elfogadhatatlanul alacsony Nagy Márton szerint. A nemzetgazdasági miniszter szerint a cél az 5%.
A bankok és a biztosítók extraprofitadója is fennmarad jövőre – jelentette be Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a csütörtöki Kormányinfón. Mindkét szektor jövedelmezősége szempontjából negatív hír ez, hiszen volt reményük arra, hogy esetleg kivezeti a kormány a terhet. A bankszektor 180, a biztosítási szektor 70 milliárd forint körüli extraprofitadót fizethet jövőre a „hagyományos” különadó mellett, ha maradéktalanul teljesítik az adóteher lefelezésének feltételéül támasztott állampapír-vásárlási feltételeket.
A 2024-es rekordév után tovább emelkedett az első negyedévben az utasforgalom a budapesti repülőtéren – derül ki Nagy Márton Facebookon közzétett posztjából.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter vasárnap Oszakában nyilatkozva részletesen beszélt egy kulcsfontosságú koncepcióról, amely segíthet enyhíteni a vámháború által okozott feszültségeket.
Hivatalos látogatást tett Tokióban, ahol japán vállalatok és kormányzati szereplők képviselőivel tárgyalt a gazdasági együttműködés elmélyítéséről Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. A megbeszélések fókuszában az ipari, pénzügyi és technológiai kapcsolatok bővítése, valamint Magyarország befektetési szerepének erősítése állt.
Zsinórban harmadik éves veszteséges a Spar Magyarország - derült ki az RTL riportjából, amelyben Heiszler Gabriella, az üzletlánc elnöke nyilatkozott.
Letérdelt a kormány akarata előtt a bankszektor, a Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter által meghatározott határidő előtt sorra érkeztek a bejelentések arról, hogy a pénzintézetek csökkentenik lakossági ügyfeleik banki költségeit. Most az is kiderült, átlagosan mennyit nyerhetenek ezen az ügyfelek: a Bankomonitor szerint átlagosan havonta 170 forintot spórolhatunk - számolt be az RTL Híradó.
„Nem hagy békén minket a kormány ezekkel az erőszakosan ránk kényszerített önkéntes vállalásokkal” – fakadt ki tegnap nekünk egy bankár. A tragikomikusan paradox mondat akkor szaladt ki a szájából, amikor kiderült: a kereskedelmi bankok sorra jelentik be, hogy teljesítik a kormány akaratát, és visszavesznek az elmúlt három hónap bankszámlaköltség-emeléseiből. A gazdaságpolitikai irányvonalhoz látványosan lojális pénzintézetek most joggal remélik, hogy a pénzügypolitika irányítói elégedettek velük, és egy időre nyugtuk lesz.
A Magyar Telekom után a 4iG is bejelentette, hogy a One márkanév alatt működő magyarországi távközlési leányvállalatai nem hajtják végre az idei évre tervezett díjemelést.
A Nagy Mártonnal folytatott tárgyalásokat követően a Magyar Telekom ma reggel közölte, hogy 2025-ben a korábban bejelentettől eltérően nem hajt végre inflációkövető díjkorrekciót a fogyasztói körében, vagyis nem lesz áprilistól 3,7 százalékos emelés.
Nem sokkal később a 4iG is bejelentette, hogy az idei évben nem emeli árait.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter Facebook-oldalán számolt be arról, hogy a kormány által bevezetett árrés csökkentés eredményeként eddig 894 termék ára mérséklődött, átlagosan 18,8%-kal.
Ma ismét egyeztet Nagy Márton a hazai távközlési vállalatok és bankok vezetőivel az árakról – derül ki a Facebookon közzétett posztból.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter idén második alkalommal hívta össze a Gazdasági Kamarák Egyeztető Fórumát, ezúttal az Egyesült Államok által bejelentett vámintézkedésekre tekintettel kibővített formában került sor az ülésre - jelentette be.
Óriási mérföldkövek dőlhetnek le, Kína pedig csúnyán bekavarhat az elemzők szerint.
Fontos tárgyaláson vannak túl.
Továbbra is folytatják műveleteiket az orosz területeken.
Megnéztük a Google Trends számait.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.